11

Rozbudowa Elektrowni Opole na półmetku

Z wielką radością i dumą mogę powiedzieć, że zadanie o które długo walczyliśmy, będące największą obecnie inwestycją w tej części Europy, przebiega zgodnie z planem. Mowa o budowie
V i VI bloku energetycznego w Elektrowni Opole. Inwestycja opiewa na niebagatelną kwotę 3 mld złotych. Szacuje się, że podjęte działania zwiększą moc elektrowni (obecnie 1532 MW) o ponad 117 procent. Nieprzypadkowo więc mówi się o tym, że to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 roku.

Jako wicemarszałek byłem częstym gościem na placu budowy, gdzie spotykałem się wykonawcami, między innymi po to aby sprawić, że zatrudnienie przy realizowanych zadaniach znajdą przedsiębiorstwa i pracownicy z naszego województwa. Z 3300 osób obecnie tu pracujących 30 % stanowią mieszkańcy Opolszczyzny. Ze względu na potrzebę specjalistycznych umiejętności i wiedzy, sporą grupę stanowią obcokrajowcy, a wśród nich obywatele Indii, Bangladeszu, Niemiec, Holandii, Czech, Słowacji oraz Ukrainy.

Prace trwają 24 godziny na dobę. Jako ciekawostkę mogę dodać, że dotychczas zużyto 290 tys m3 betonu oraz 36 tys. ton stali zbrojeniowej. Wysokość 6 bloku wyniesie 185 metrów, dla zobrazowania prawie 5 razy tyle co wysokość Wieży Piastowskiej. Wspomniany blok gotowy ma być w lutym 2019 roku, z kolei blok 5 pół roku wcześniej.

Dziś miałem okazje ponownie zagościć na placu budowy w Brzeziu i podczas oprowadzania przez Dyrektora z bliska przyjrzeć się postępom. Jestem przekonany już na półmetku, że terminy o których wspomniałem zostaną dotrzymane.