k1

Słowo dotrzymane!

W Gwoździcach cieszą się z chodnika, w Pietnej z drogi. Chociaż w pierwszej z miejscowości powstał dopiero jego fragment, a w drugiej na razie trwają intensywne prace i mieszkańcy mają z tym sporo uciążliwości to i tak środowe spotkania były bardzo miłe. Inwestycje te były wyczekiwane od lat, a społeczność obu miejscowości powiatu krapkowickiego doceniła dotrzymanie danego słowa.

Gwoździcie odwiedziłem nie po raz pierwszy. Dokładnie przed rokiem, a i kilka razy wcześniej sołtys Krzysztof Czapluk, radni rady miejskiej oraz starosta Maciej Sonik wykazali dużą determinację, aby przebudować niewielki, ale istotny dla bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców fragment chodnika. Zadanie zrealizowaliśmy, chociaż nie było to łatwe, biorąc jednak pod uwagę zagrożenie, czuliśmy wspólną odpowiedzialność. Podczas środowego spotkania padło wiele pytań, czy zadanie będzie kontynuowane i kiedy to może nastąpić. Zapowiedziałem, że zrealizowany fragment jest pierwszym krokiem i nastąpią kolejne etapy.

Chwile później odbyłem kolejne spotkanie, tym razem w leżącej wzdłuż wojewódzkiej 416 Pietnej. O drodze tej słyszałem pierwszy raz, kiedy rozpoczynałem pracę w samorządzie województwa. Od tamtej pory przy każdej okazji mówiono o potrzebie jej przebudowy i budowie chodnika. Zadanie traktowaliśmy bardzo priorytetowo, ale trzeba pamiętać, że istotnym czynnikiem decydującym o takich kwestiach jest także dzienna przepustowość. W końcu jednak udało się wyasygnować 12 mln na przetarg. Po jego ogłoszeniu, okazało się inwestycja będzie kosztować ostatecznie 9 mln zł. W zamian mieszkańcy zyskają drogę o standardzie autostrady i zapewniający bezpieczeństwo chodnik na całej długości. Spotkanie miało służyć przedstawieniu harmonogramu prac, ale też wysłuchaniu uwag. Mieszkańcy jednej z ulic zapytali, czy możliwa jest budowa fragmentu chodnika, który prowadzi do ich posesji, chociaż wcześniej nie był on uwzględniany w planach. Obiecałem, że sprawie się przyjrzę, a teraz mam dla mieszkańców tej części Pietnej dobrą wiadomość – będziecie mieli chodnik!

Dziękuje sołtysom Łukaszowi Stokłosie i Krzysztofowi Czaplukowi, staroście krapkowickiemu Maciejowi Sonikowi, a także przewodniczącym rady Witoldowi Rożałowskiem, Andrzejowi Małkiewiczowi, wiceprzewodniczącym Józefowi Brzozowskiemu i Józefowi Gutowi oraz wszystkim uczestnikom spotkań.