zrzut-ekranu-2016-09-16-o-11-48-48

Wydział Medyczny przy UO. Musimy dobrze się przygotować

Kilka tygodni temu pojawiły się zapewnienia o przeznaczeniu środków finansowych na utworzenia Wydziału Medycznego przy Uniwersytecie Opolskim. Nie tracąc czasu, wiedząc jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do realizacji projektu, ale też na prośbę władz uczelni ( w wyjeździe uczestniczyła Prorektor ds. promocji i zarządzania UO Wiesława Piątkowska- Stepaniak) zorganizowałem spotkanie studyjne na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dlaczego akurat tam? To jedna z najnowszych tego typu inwestycji w naszym kraju.

Powinniśmy korzystać z doświadczeń i poznać sferę problemów wdrożeniowych. Tym bardziej, że w województwie podkarpackim przygotowania trwały 20 lat! Efekt jest imponujący, a wybudowane Centrum Anatomii za 26 mln zł, które mieliśmy okazję zwiedzić, robi ogromne wrażenia. Myślę, że możemy osiągnąć taki efekt w znacznie krótszym czasie, ale tylko wtedy, gdy nie będziemy uczyć się na własnych błędach, a skorzystamy z wiedzy innych. Zwłaszcza, że tego czasu nie mamy, bo wskaźnik lekarzy na liczbę pacjentów w naszym województwie jest jednym z najniższych w kraju. W tej kwestii musimy działać ponad podziałami.

W Rzeszowie o doświadczeniach związanych z wdrażaniem projektu opowiadali między innymi Prezydent Tadeusz Ferenc, marszałek województwa oraz osoby związane z uczelnią. Wiedza ta na pewno zostanie dobrze spożytkowana. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba podobne spotkania zorganizujemy również w województwie lubuskim i zachodniopomorskim.